Stemple i pieczątki Es Libris

Stempel Ex libris – czyli pieczątka exlibris do personalizowania i oznaczania księgozbiorów.

Ze względu na rosnący proces cyfryzacji na całym świecie, wiele osób ma prywatne zbiory ulubionych książek. Aby uniknąć utraty tych tomów i oznaczyć je jako swoje, warto umieścić na nich oznaczenie własności w postaci pieczątki exlibris. Jak dokładnie można opisać tę pieczątkę? Skąd się wzięła tradycja i w jaki sposób można ją wykorzystać w dzisiejszych czasach?

stempel exlibris

Pesonalizowane stemple exlibris i ich historia.

 Termin „Ex libris”, który ma swoje pochodzenie w języku łacińskim, oznacza „z książek”. Jest to obrazkowy symbol, który reprezentuje określony znak, imię i nazwisko, inicjały lub logo instytucji. Może być on przywiązywany do okładek książek lub stron tytułowych, na przykład w postaci zadrukowanych kartek lub odbijany na grzbiecie książki za pomocą stempla. To symbolizuje przynależność danej książki do konkretnego zbioru.
Na całym globie pierwsze exlibrisy pojawiły się już w XIV wieku p.n.e. Były to tabliczki z gliny, które starożytni egipscy pisarze dołączali do swoich napisanych dzieł. Historia exlibrisu w Polsce sięga drugiej połowy XIV wieku, kiedy to w książkach malowano herby ich właścicieli. 

Spersonalizowany stempel exlibris – jak dziś z niego korzystamy?

Aktualnie korzystanie z exlibrisu jest wyrazem dziedzictwa oraz symbolem szacunku dla książek i troski o kolekcję. Jest to również sposób na ochronę przed utratą książki oraz motywację dla osoby, która ją pożycza – pieczęć na stronie tytułowej przypomina o konieczności szanowania książki i wskazuje na jej właściciela. Exlibrisy mają również funkcję dekoracyjną i świadczą o dumie z posiadania konkretnej kopii.

Stemple Ekslibris to doskonały upominek również dla miłośników czytania, którzy mają już swoją własną bibliotekę, lub dla tych, którzy dopiero zaczynają budować swoje własne zbiory. Ten nietuzinkowy, lecz naprawdę wyjątkowy prezent z pewnością ucieszy nie tylko konserwatystów, lecz także wszystkie osoby, które cenią wartość płynącą z lektury.
Jeśli chciałbyś obdarować kogoś personalizowanym stemplem lub zamówić go dla siebie, proszę skorzystaj z naszego formularza. Możesz przesłać zarówno swój własny projekt, jak i wybrać spośród naszych gotowych wzorów.

Exlibris może być również doskonałym sposobem na wyróżnianie prezentów i nagród. Jeśli pracujesz w organizacji, która regularnie przyznaje nagrody i wyraża podziękowania lub po prostu chcesz podkreślić książki, które dajesz bliskim, możesz stworzyć unikalny wzór stempla. Wystarczy, że umieścisz na nim wybrany tekst lub obrazek i przewidzisz miejsce na datę, imię i nazwisko.

Ozdobne stemple ex libris – sprawdź jakie pieczątki ekslibris wybrać.

Wygląd Twojego exlibrisu będzie całkowicie zależał od Twojej indywidualnej preferencji i gustu. Na klasycznej pieczęci możesz umieścić ozdobione inicjały, imię oraz nazwisko, a także symbol i napis „Ex libris”. Istnieje również możliwość poszerzenia tekstu o zwrot „Należy do” i dodania odbicia Twojego autorskiego podpisu.

pieczątka ex libris

Personalizowane stemple ex libris na zamówienie

Exlibris prezentuje się jako dumny, drewniany stempel, dostępny w naszej ofercie.

Pieczątki ex libris z gotowymi grafikami i tuszem w stemplu lub w automacie.

W naszym sklepie internetowym oferujemy możliwość wykonania personalizowanych stempli exlibris z imieniem i nazwiskiem właściciela.
Aby zamówić, wystarczy wybrać spośród naszej oferty pieczątek personalizowanych z grafiką ex libris i kliknąć przycisk zamów.
Na podstawie naszego doświadczenia, wiemy że jest to doskonały i unikalny pomysł na prezent, który pozwoli jednoznacznie określić właściciela każdej książki w domowej biblioteczce.