Jakie są rodzaje kredek rysunkowych?

Jakie są rodzaje kredek rysunkowych?

Kredki są fundamentalnym narzędziem zarówno do malowania, jak i pisania. Często są używane przez dzieci, projektantów, architektów i malarzy. Używanie kredki w szerokiej gamie kolorów może kształtować percepcję, rozwijać wyobraźnię i pomagać w renderowaniu przestrzeni. Na rynku dostępne są różne rodzaje kredki, takie jak rysunkowe, profesjonalne, okrągłe, trójkątne, kwadratowe i sześciokątne. Jednak najbardziej popularne są kredki ołówkowe, woskowe, akwarelowe i pastelowe. Jest interesujące dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi.

Różne typy kredek posiadają różne cechy, co sprawia, że są one odpowiednie do różnych zadań i projektów. Zajmijmy się zatem bliżej ofertą najczęściej wybieranych ołówków dostępnych na polskim rynku, aby określić, które z nich najlepiej sprawdzają się w praktyce.

  1. Kredki ołówkowe – jak rysować?
  2. Kredki rysunkowe – woskowe bambino
  3. Kredki akwarelowe – zestaw astra
  4. Kredki drewniane – pastelowe 
  5. Kredki drewniane – pastelowe 
  6. Najlepsze kredki – podsumowanie 

Kredki ołówkowe – jak rysować?

Olśniki to jedna z najbardziej popularnych form artykułów, które kupujemy najczęściej dla naszych dzieci jako pierwsze narzędzie do rysowania. Grafit w ołówkach to po prostu kolorowy węgiel drzewny umieszczony w drewnianej lub syntetycznej oprawce. Ze względu na swoją sztywność, ołówkowe kredki najlepiej sprawdzą się dla starszych dzieci. Profesjonalne ołówkowe kredki wysokiej jakości mają twarde, niełamiące się rysiki, które ułatwiają rysowanie. Są niezbędne do tworzenia różnych prostych rysunków.

kredki bambino 3

Kredki rysunkowe – woskowe bambino

Pastelowe kredki – często mylone z kredkami żelowymi, jednak wykonane z innego materiału niż parafina, a mianowicie z wosku pszczelego, co wpływa na ich wyższą cenę. Dzięki bogactwu intensywnych kolorów, woskowe kredki pozwalają osiągnąć interesujące efekty artystyczne. Dodatkowo są łatwe do zmycia, mają delikatny zapach miodu, a ich kolory pięknie blendują ze sobą.

Kredki akwarelowe – zestaw astra

Farby akwarelowe składają się z mieszanki barwnego pigmentu z gumą arabską, żółcią i gliceryną. W zależności od potrzeb mogą być wykorzystane jako zwykłe kredki, podmalowanie po zwilżeniu lub pełnoprawne akwarele. Można je używać na papierze zarówno suchym, jak i mokrym, ponieważ doskonale się rozcierają pędzlem lub gąbką.

kredki świecowe bambino zestaw

Kredki drewniane – pastelowe 

Kredki pastelowe wykonane są z masy przypominającej ciasto. Wyróżnia się pastele suche i pastele olejne. Te pierwsze powstają z gipsu, kredy lub glinki, są miękkie i łatwo pylące, występują w bogatej gamie kolorów i łatwo się rozcierają. Z kolei pastele olejne wykonane są z wosku, glinki, pigmentu oraz gumy lub oleju. Są zwarte, łatwe do aplikacji i rozcierania. Stanowią swoisty kompromis pomiędzy kredką a farbą, gdyż idealnie nadają się do malowania.

kredki metaliczne uzycie

Najlepsze kredki – podsumowanie 

Najlepszym wyborem będą takie kolorowe kredki, które idealnie pasują do Twoich potrzeb artystycznych. Zaleca się korzystanie z produktów wykonanych z naturalnych składników, wolnych od szkodliwych substancji chemicznych. Poszukaj kredki dla maluchów, a także markerów i pisaków w sklepie papierniczym dostępnym online lub stacjonarnie.