Wyrabianie pieczątek – jak najlepiej zamówić online?

pieczątki trodat 4912

Pieczątki to podstawowy atrybut każdej firmy. Pieczątka firmowa poprawia obieg informacji, a dziś nadal wiele urzędów czy instytucji bankowych, wciąż oczekuje ostemplowania dokumentów (mimo, iż nie ma takiej ustawy, która by tego nakazwyała). Dlatego też stempel firmowy jest praktycznie niezbędny w każdej firmie.

Czy pamiętasz jeszcze jak kiedyś wyglądało wyrabianie pieczątek? Czy lepiej zamówić pieczątki wykonane techniką laserową ,czy może technologią Flash? Poniżej parę wskazówek.

stemple drewniane

Wyrabianie pieczątek – wszystko co musisz wiedzieć.

Pieczątki są z nami od wielu stuleci. Już w starożytnej Mezopotamii znane były jako pieczęcie cylindryczne. Wyrób pieczątek stał jednak dopiero popularny w Xi wieku, pełniąc przy tym funkcję zbliżoną do dzisiejszej. Wtedy stosowano stemple kamienne, którymi potwierdzano autentyczność dokumentów królewskich.

Najstarsza ze znalezionych pieczątek, należała do żony Miszka II Rychtezy. W średniowieczu oprócz stempli królewskich, stosowane były również pieczęcie rycerskie oraz miejskie (należące do urzędów).

pieczątki colop compact pro r

Współczesne metody wyrabiania pieczątek.

Kiedyś wyrobienie pieczątki trwało bardzo długi okres czasu oraz wymagało ogromnych umiejętności rzeźbirskich ( ze względu na to, iż były wykonywane w kamieniu), o tyle dziś, wyrób pieczątek trwa dosłownie parę minut. Potrzebny jest do tego np. ploter laserowy oraz komputer.

Inną z współczesnych sposóbów wykonania pieczątek jest tzw. flash. Takie stemple nazywamy „pieczątkami pre-ink” czyli „beztuszowymi”.  Jest to „stosunkowo nowa”młoda” metoda, którą wynaleziono dosłownie kilkanaście lat temu. Pieczątki powstają tu przy użyciu wrażliwej na wiązkę podczerwieni, specjalnej gumy. Polimer naświetlany jest w maszynie błyskowej, a następnie umieszcza się go w obudowie stempla. Do wyboru są pieczątki kieszonkowe oraz pieczątki firmowe.

Najbardziej popularnym i skutecznym sposobem, wszędzie gdzie wchodzi w grę wyrabianie pieczątek – jest metoda laserowa. Przy jej użyciu graweruje się wybrany tekst w polimerzy, na któy popularnie mówi się – gumka do pieczątki, która następnie jest naklejana przy pomocy dwustronnej taśmy na wybrany stempel.

pieczątki colop compact pro

Jakie pieczątki wybrać?

Na pieczątkach typu flash możemy umieścić nawet grafikę w formie zdjęcia. Są z kolei droższe niż stemple wykonane standardową techniką polimerową, przy czym często zalewają się tuszem, a sama wymiana tekstu jest dużo bardziej skomplikowana.

Z kolei pieczątki laserowe posiadają niską cenę wraz wysoką jakością odbicia stempla. Wymiana tekstu na takiej pieczątce jest dziecinnie prosta, tyczy się to również poduszki tuszowej. Kolejnym ważnym atutem tej technologi jest to, iż na rynku jest dostępna dużo większa liczba automatów. Ostatnią rzeczą wartą wspomnienia jest to, że możemy przy tej technologi wyprodukować pieczątki o wielokolorowym odbiciu.

pieczątki trodat 4913

Wyrabianie pieczątek w zależności od ich zastosowania.

Stempli możemy używać na wiele sposobów. Możemy na przykład ostemplowywać faktury lub pozostałe dokumenty firmowe. Pieczątki stosuje się również z powodzeniem w działach w księgowości przy znakowaniu rachunków czy umów. Tymi najbardziej znanymi są pieczęcie „wpłynęło” lub „za zgodność z oryginałem”, które znacznie ułatwiają pracę działu. Świetnym rozwiązaniem są też stemple drewniane. Możemi nimi na przykład oznakować nasze przesyłki firmowe. Ponieważ posiadają one często duże rozmiary, możemy umieścić na nich logo firmowe oraz dane adresowe lub hasło reklamowe.

pieczątki firmowe małe odbicia

Jeśli dalej nie wiesz jak najlepiej zabrać się do tematu wyrobienia pieczątki, zapraszamy do kontaktu! 🙂