Pieczątka kierownika budowy – co powinna zawierać?

pieczątka kierownika budowy

Pieczęcie budowlane,a także pieczątka kierownika budowy, stawnowią dwie istotne funkcje. Standardowo jak każda pieczątka, pozwala na sprawne prowadzenie dokumentacji przeprowadzonych prac na budowie (dzięki nim w pismach i projektach panuje porządek) oraz posiadają znaczenie prawne. Pieczątka kierownika budowy widniejąca na dokumentach budowlanych stwierdza wykonanie prac z danego obszaru, a także wskazuje osobę, która odpowiada za dane roboty budowlane.

Obowiązujące obecnie w Polsce prawo budowlane obliguje wszystkie osoby posiadające uprawnienia budowlane, które wykonują prace w tym obszarze, do pieczątką o określonym ustawowo wzorze.

pieczątka kierownika budowy

Jak powinna wyglądać pieczątka kierownika budowy?

Obowiązujące przepisy mówią, iż pieczątka kierownika budowy lub innej osoby z uprawnieniami do wykonywania prac budowlanych powinna zawierać:
– imię i nazwisko,
– tytuł zawodowy (posługują się nim osoby, które ukończyły wyższą uczelnię),
– wykonywany zawód (dla osób posiadających wykształcenie zawodowe lub techniczne),
– zakres posiadanych uprawnień,
– numer uprawnień budowlanych.

pieczątki trodat 4913

Pieczątka kierownika budowy, a pozostałe stemple budowlane.

Pieczątka z uprawnieniami SEP, czyli stemepl dla elektryków również jest uznawana jako pieczęć budowlana. Taka pieczątka powinna zawierać takie dane, jak:
– imię i nazwisko,
– tytuł zawodowy,
– rodzaj uprawnień,
– numer uprawnień.

Osoby nie posiadające specjalistycznych uprawnień nie posiadają, zazwyczaj na stemplu zamieszczają tylko imię i nazwisko oraz specjalizację lub zawód. Ta praktyka jest często spoytkana na przykłąd wśród inżynierów budownictwa.

pieczątki kieszonkowe trodat 9511

Z kolei jeśli chodzi o pieczątki architektów, to nasze prawo nie mówi jakie dane powinny się na takim stemplu znajdować. Z reguły stosuje się do ich wykonania pieczątki firmowe takie jak na przykład trodat 4912. Umieszcza się na nich zazwyczaj:

  • imię i nazwisko,
  • tytuł zawodowy,
  • specjalizację
  • dane kontaktowe.

Pieczątka kierownika budowy – gdzie zamówić?

Taniestemplowanie.pl posiada wieloletnie doświadczenie w wyrabianiu pieczątek oraz stempli. Nasi pracownicy chętnie pomogą przy tworzeniu twojego wzoru pieczątki oraz podpowiedzą, który model pieczątki będzie dla Ciebie najlepszy. Na naszej witrynie udostępniamy również darmowy i prosty w obsłudze kreator pieczątek, który w szybko umożliwi Ci samodzielne stworzenie projektu stempla.