Pudełka kaszerowane – co to jest? Budowa, rodzaje i zastosowanie

Pudełka kaszerowane – co to jest? Budowa, rodzaje i zastosowanie

Szukasz praktycznych i wytrzymałych, a przy tym estetycznych pudełek na produkty lub prezenty? Wybierz pudełka kaszerowane!

Czym jest pudełko kaszerowane?

Pudła kaszerowane są wykonane z warstw materiałów połączonych ze sobą poprzez laminowanie. Proces ten polega na sklejeniu wielu warstw materiałów za pomocą ciepła, ciśnienia lub klejów w celu utworzenia pojedynczej, spójnej struktury.

Pudła te są znane ze swojej trwałości, wytrzymałości i wszechstronności, dzięki czemu nadają się do różnych zastosowań w różnych gałęziach gospodarki.

pudełka kaszerowane

Pudełka kaszerowane – budowa

Opakowania takie jak pudełka kaszerowane zbudowane są z poniższych elementów:

Rdzeń

Materiał rdzenia służy jako podstawa konstrukcyjna laminowanego pudełka. Typowymi materiałami rdzeniowymi są tektura lita albo tektura falista w zależności od pożądanej wytrzymałości i sztywności opakowania.

Warstwy laminatu

Pudełka te składają się z jednej lub więcej warstw materiałów laminowanych nałożonych na rdzeń. Do ich produkcji stosowane są głównie papier, folie z tworzyw sztucznych, folie lub inne powłoki specjalne. Wybór materiału laminowanego zależy od takich czynników, jak pożądana estetyka, właściwości barierowe i względy środowiskowe.

Klej

Kleje służą do łączenia warstw laminatu z materiałem rdzenia. W zależności od zastosowania i wymagań można zastosować różne rodzaje klejów, w tym kleje topliwe, kleje na bazie wody lub kleje na bazie rozpuszczalników.

Jakie są główne rodzaje pudełek kaszerowanych?

Do dyspozycji są różne typy pudełek kaszerowanych. Najczęściej używane są:

Pudełka kaszerowane papierem

Pudełka te posiadają warstwę laminatu papierowego. Laminaty papierowe mogą mieć różne wykończenia, w tym błyszczące, matowe lub teksturowane, aby poprawić atrakcyjność opakowania. Pudełka laminowane papierowe są powszechnie stosowane do opakowań detalicznych, pudełek upominkowych i materiałów promocyjnych.

Pudełka kaszerowane z tworzyw sztucznych

Laminaty z tworzyw sztucznych, takie jak polipropylen (PP), polietylen (PE) lub poliester (PET), są nakładane na materiał rdzenia, aby stworzyć odporne na wilgoć i trwałe opakowanie. Pudełka laminowane z tworzyw sztucznych nadają się do pakowania żywności, kosmetyków, elektroniki i innych produktów wymagających ochrony przed wilgocią i czynnikami środowiskowymi.

Pudełka kaszerowane foliowane

Laminaty foliowe wykonane z folii aluminiowej lub folii metalicznych nakłada się na materiał rdzenia, aby utworzyć metaliczną lub odblaskową powierzchnię. Pudełka foliowane są często używane do opakowań luksusowych.