Pieczątka firmowa – jakie funkcje posiada obecnie?

pieczątka trodat 4911

W naszym kraju obecnie żadna ustawa nie zobowiązuje firm do posiadania pieczątki. Obowiązuje jednakże przepis mówiący o nakazie ujawniania informacji o obrocie gospodarczym, który szczegółowo mówi, jakie dane znajdować się na dokumentach firmowych. W takich sytuacjach pieczątka firmowa jest niezwykle pomocna – przy pomocy jednego odbicia stempla, możemy przenieść na dokument wszystkie niezbędne dane.

pieczątki firmowe małe odbicia

Pieczątka firmowa – co powinno się na niej znajdować?

Istnieje wiele sytuacji, gdy pieczątki firmowe są niezastąpione i umożliwiają nam na oszczędność naszego cennego czasu. Zazwyczaj są to chwile, gdy z dopełnianiamy różnego rodzaju procedury urzędowe lub bankowe. Tego rodzaju dokumenty i formularze muszą posiadać podstawowe dane firmy. Takie informację właśnie, powinna zawierać pieczątka firmowa. W momencie, kiedy ją posiadamy możemy szybko przenieść wymagane dane na papier. To niesłychana oszczędność czasu, gdyż w innym wypadku, musimy je nanosić ręcznie.

pieczątka firmowa

Jakie dane powinna posiadać pieczątka firmowa spółki z o.o.?

 • nazwa firmy oraz forma prawna,
 • adres firmowy,
 • numer NIP oraz KRS,
 • kapitał zakładowy.

Jakie dane umieścić na jednoosobowej działalności gospodarczej pieczątce firmowej jednoosobowej działalności gospodarczej?

 • nazwę firmy,
 • numer NIP,
 • adres siedziby.

Pieczątka firmowa, co jeszcze warto umieścić?

 • numer telefonu,
 • adres strony internetowej,
 • adres e-mail,
 • numer konta bankowego,
 • firmowe logo

Takie informacje powodują, iż klient w łatwy sposób może znaleźć te ważne dla niego dane, bez poszukiwania ich w na przykład w internecie.

pieczątki firmowe średnie odbicia

Unikalny projekt pieczątki – informacja i reklama w jednym.

Pieczątka firmowa stanowi również darmową reklamę naszej firmy. Dlatego też, należy dokłanie przemyśleć projekt pieczątki firmowej i zadbać aby był czytelny i estetyczny. Na takim stemplu warto też umieścić logo firmowe.

O czym powinniśmy pomyśleć projektując logo firmowe?
Na samym początku należy się zastanowić się, kim jest nasza grupa docelowa, czyli do kogo będzie ono trafiać. Warto postawić na trzy podstawowe zasady:

 1. rozpoznawalność,
 2. prostota,
 3. ponadczasowość.

Ponad to powinno być ono czytelne i estetyczne. Musimy pamiętać przy projektowaniu loga, abyśy nie starali się aby pono było perfekcyjne i aby wszystkim się podobało, ponieważ takie grafki nie istnieją.

pieczątki trodat kategoria

Siedem wskazówek dla projektujących logo firmowe:

 1. prosta i czytelna czcionka – nie używajmy więcej niż dwóch krojów pisma,
 2. prosta kolorystyka – trzy kolory to absolutne maksimum,
 3. prosta i przystępna forma – zacznij z projektu zabierać wszystkie elementy, aż do chwili okaże się ,że nie ma już w nim rzeczy niezbędnych,
 4. dobra czytelność – grafika musi być czytelna zarówno po przeskalowaniu na małe i duże rozmiary,
 5. rozpoznawalność i praktyczność nad oryginalność – spraw aby logo było łatwe do opisania na pzykłąd podczas rozmowy,
 6. nie korzystaj z gotowych grafik, stwórz coś własnego,
 7. dobra jakość pliku – projekt powinien być wektorowy, aby nie tracić na jakości podczas skalowania. do większego rozmiaru.

Jak uprościć odbicie samego stempla? Zamieść na niej małą liczbę znaków. Jeśli prowadzimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnośćią, to nazwa na pieczątce firmowej powinna być pełna. To z kolei powoduje zazwyczaj, że są to długie ciągi liter i znaków, które powodują, iż pieczątka firmowa nie jest przejrzysta. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest użycie skróconej nazwy firmy.

W momencie gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą w nazwie firmy stosuje się imię i nazwisko właściciela i takie dane powinny znajdować się na pieczątce firmowej. Jeśli przy zakładaniu firmy, w formularzu rejestracyjnym CEIDG-1 zostało dodatkowo zgłoszona również nazwa firmy (poza imieniem i nazwiskiem właściciela) należy ją także zamieścić na pieczątce.

Pieczątka firmowa – czy jest obowiązkowa?

pieczątka colop c 40 pro

Na dzień dzisiejszy przepisy obowiązujące w Polsce, stanowiąo obowiązku posiadania pieczątki firmowej, natomiast mówią tylko, które informacje powinny znajdować się na dokumentach handlowych czy bankowych. Trzeba mieć na względzie, iż stempel firmowy znacząco usprawnia obieg takich dokumentów, ponieważ likwiduje potrzebę umieszczenia takich danych ręcznie – jedno odbicie i zostają przeniesione na kartkę papieru przy pomocy pieczątki.

Nie zwlekaj i skorzystaj z naszego kreatora i stwórz idealny projekt pieczątki firmowej!